A Makró és a Power Query is remek eszközei az automatizálásnak, csak ajánlani tudom, ha szeretnéd egyszerűsíteni a bonyolult, sziszifuszi feladataidat.
Gyakorlatilag mindkettő extra programozást tesz lehetővé – mégsem kell programozó zseninek lenned.
Automatizálás, programozás – programozói tudás nélkül
Elég ugyanis az alapértelmezett Excel funkciókat végigkattintgatnod, és rögzítened egy makróval – utána bármikor visszajátszhatod, a kód megismétli a korábban ‘felvett’ műveleteket. A makrófelvevőről itt olvashatsz.
Hasonlóan a Power Query felületén is pár kattintással végrehajthatsz műveleteket, átalakításokat (lépéseket), amelyet aztán megváltozott adatforrás esetén is meg tud ismételni a program.
Mindkét funkció a ‘háttérben’ a saját nyelvén rögzíti a lépéseket.
A makró a Visual Basic nyelvet használja, míg a Power Query az M-kódot. Előnyben vagy, ha beszélsz angolul, mert pár apróbb módosítást akár magadtól is végre tudsz hajtani. De ha komolyabb átalakításokat akarsz, akkor érdemes jobban megismerni ez(eke)t az új nyelve(ke)t.
Makróval bármit
A makró nagy előnye, hogy gyakorlatilag bármit le tudsz vele kódolni. Nemcsak az Excelben, hanem az egész Office-t használhatod. Tehát például automatikusan menthetsz Excelből pdf-t, amit azán rögtön ki is küldhetsz emailben.
Gyakran kapok „magától tudná-e az Excel” kezdetű kérdéseket. Pl. ha beírok egy cellába, magától írja mellé / másolja át / frissítse le stb. Erre nagy eséllyel makró a megoldás, ugyanis ‘eseményekhez’ is lehet kötni a lefuttatni kívánt kódot, programot. ‘Esemény’ nemcsak egy cella változása lehet, hanem egy fájl vagy fül megnyitása, bezárása is.
A makró indítását gombokhoz is kötheted, így kontrollálhatod is, hogy az adott művelet mikor történjen meg.
Ha szeretnél többet tudni a makrókról, akkor olvasd el ezt a cikket: https://exceltitok.hu/miert-jo-a-makro-vagy-vba/
Ha szeretnéd jobban megérteni a makrókat, akkor gyere el a következő workshopunkra 2 x fél napban lesz: https://exceltitok.hu/makro-alapok-workshop/
Fontos: A makró programozás elsajátítása hosszú folyamat. A makró-alapok workshopon jobban megérted a makrók működését, de még nem leszel profi ‘programozó’. Ahhoz hosszas gyakorlás kell, ami nem mindenkinek való.
A workshop alapján már jobban látod, hogy mely folyamatok automatizálhatóak makrókkal. Mérlegelheted, hogy folytatod-e tovább a tanulást, vagy adott problémára inkább megbízol egy szakembert a programozással. Utóbbi esetben is sokat gyorsít a munkán, ha már jobban ismered a lehetőségeket és “közös nyelvet” beszéltek, azaz szakszerűen tudod vázolni az igényeid.
Power Query = Lekérdezés
Ha alapvetően adatokkal dolgozol, az adatokat akarod tisztítani, más stuktúrába rendezni, akkor a Power Query-t javaslom.
Mivel egy külön felülete van, könnyebb a lépéseket rögzíteni. Később pedig egyszerűbb módosítani vagy hibát keresni – ami elkerülhetetlen része a folyamatnak.
Viszont kimondottan az adatokra fókuszál, az adatokkal kapcsolatban mindent meg tudsz csinálni, amit az Excelben (például sorbarendezés, szűrés, kisbetű, nagybető, összeadás, kivonás, HA vagy FKERES függvény -, hogy csak pár opciót említsek.)
Például tudsz vele akár összesítést is készíteni, de nem tudod azt ‘magától‘ színezni és mellé diagramot varázsolni, vagy pdf-ként menteni, mert ahhoz már makró kell.
A Power Queryvel például pillanatok alatt összeollózhatsz több, de amúgy hasonló felépítésű fájlt, vagy átalakíthatsz ‘ronda’ táblázatokat adatbázissá, hogy aztán könnyen tudj kimutatásokat készíteni.
A Power Query felülete és nyelvezete egy átlag felhasználónak közérthetőbb, és a hibakeresés, módosítás is egyszerűbb, mint a makróknál.
Ha szeretnéd megismerni a Power Queryt, akkor gyere el a következő workshopunkra: https://exceltitok.hu/power-query/
Makró vagy Power Query?
Először mindenképpen az alap Excel tudásodat fejleszd: függvények, pivot tábla. Ha ezen túl ‘általános’ gyorsításra van szükséged, akkor fejlődj tovább a makrók terén. Ha kimondottan adatlistákkal dolgozol, akkor előrször a Power Queryt ajánlom.
Mindkét tudás csak javadra válhat: gyorsabb és pontosabb lesz a munkavégzésed, mellette a rendszerszintű gondolkodást is fejleszti.
Persze a legjobb, ha mindkét témához értesz! 🙂