Összefoglalom a Microsoft Teams használata során előkerülő főbb témákat. Magunk is fokozatosan terünk át a Teamsre, mind a belső kommunikációban, mind a csoportos Excel tanfolyamok kapcsán.
A Teams egyre népszerűbb a cégeknél, mivel rengeteg felesleges emailezést ki tud váltani. A csoportos beszélgetésekben gyorsan meg lehet vitatni kérdéseket. Továbbá azzal is támogatja a csapatmunkát, hogy a feltöltött dokumentumok mindenki számára könnyen elérhetőek, szerkeszthetőek.
Ingyenes Microsoft fiók regisztrálása
A Teams program használatához szükséged lesz egy Microsoft fiókra. Ez lehet céges és magán fiók is.
Ha még nincs fiókod, itt tudsz bármilyen emaillel ingyenesen regisztrálni: https://signup.live.com/
Ha már használsz Microsoft szolgáltatás(oka)t, akkor van Microsoft-fiókod, nem kell újat regisztrálnod: Outlook, Office, Skype, OneDrive, Xbox Live, Bing, Store, Windows vagy MSN.
A Microsoft-fiókkal használhatod ezeket a Microsoft programokat, és több helyről eléred a felhőben tárolt tartalmakat. Sőt, iOS- és Android-készülékekről is használhatod őket.
Microsoft Teams elérése
A Teams az Office család része. Használható akár ingyenesen is, ez magában foglal 2 GB tárhelyet felhasználónként. (Előfizetéssel még több előnyhöz juthatsz, a pontos különbségeket itt találod.)
Itt éred el a Teams alkalmazást – a Microsoft fiókoddal: https://teams.microsoft.com/
Teams használata
A Teams használható weben keresztül, külön applikációban is és mobilon is.
Hosszabb távon mindenképpen érdemes telepíteni, és a Teams asztali alkalmazást használni, mert úgy kényelmesebb és valamivel több a lehetőség. Például megbeszélések során az asztali alkalmazással:
- a videóknál be tudsz állítani egyedi háttérképet vagy el tudod homályosítani a hátteret
- egyszerre több résztvevőt is látsz a képernyőn
- a rendszerhang is megosztható – ez például videó lejátszásakor hasznos
Az egyes platformok részletes összehasonlítását itt tudod megnézni.
Teams letöltése
Az alkalmazás letöltésére több megoldás is van:
- A https://teams.microsoft.com/ oldalon első belépéskor kattints a Lila gombra: ’Get the Windows app’ vagy ’Letöltés asztali gépre’
- Vagy letöltheted a Microsoft oldaláról is: https://www.microsoft.com/hu-hu/microsoft-teams/download-app
Váltás a szervezetek között
Mi a tanfolyamoknál automatikusan felveszünk a csapatba (külön meghívót küldünk). Ha több helyen is használod a Teams-t, pl a munkahelyeden vagy az iskola miatt, akkor ugyanabban a fiókban válthatsz az intézmények között. Ha magán fiókod van, akkor itt találod a Személyes / Personal fiókot is.
Belépéskor a lenyíló listából tudsz ‘szervezetet’ választani:
Vagy belépés után a jobb felső sarokban a profilkép elé (az éppen aktuális ‘szervezet’ nevére) kattintva tudod lenyitni a lehetséges opciók listáját:
Teams felülete
Belépve bal oldalt függőlegesen látod a Teams menüit, ebből valószínűleg a Csapatok menüt fogod leggyakrabban használni.
A Csapatokon belül több beszélgetési csatorna is lehet. A rendszer automatikusan létrehozza az Általános csatornát. Ezen belül találod a Bejegyzések fület, ahol a csapaton belüli csevegés zajlik. Ez hasonlít a Facebook hírfolyamra:
- lehet válaszolni
- lájkolni
- szmájlikat, gif-eket és matricákat használni
- fájlokat csatolni
- @jellel megjelölni másokat (egyéneket, vagy a Csoport és a Csatorna nevét is lehet használni, sőt, címkéket is lehet használni a Csoporton belül kisebb körök jelölésére)
- a posztokat lehet menteni későbbre (a profilképedre kattintva tudod a mentett bejegyzéseket listázni)
Amikor Te teszel közzé, a posztokat tudod formázni, utólag szerkeszteni vagy törölni.
Utólag könnyen tudsz egy-egy kulcsszóra keresni. Bal oldalt listázza a Teams a találatokat – nem csak a pontos egyezéseket, hanem a ragozott változatokat is. Itt további szűréseket is végezhetsz. Rákattintva az előnézetre egyből az adott (csapathoz és) posztra ugrik.
Teams értekezletek
Egy csapaton belül bárki kezdeményezhet azonnali videóhívást a jobb felső részen található ‘Értekezlet’ gombbal. A Csapat tulajdonosai előre is időzíthetnek hívásokat.
Akár kezdeményezed, akár becsatlakozol egy hívásba, belépés előtt lehetőséged van ellenőrizni a kamera és hang beállításokat.
Az értekezleten belül a Teams alkalmazás felül jeleníti meg az ikonokat: résztvevők, chat, reagálás, kisszobák (ez csak a beszélgetés szervezőjének jelenik meg), további opciók.
A kamera ikonnal tudod beszélgetés közben ki- és bekapcsolni a kamerát, a mikrofonnal a hangot, majd utána jön a képernyőmegosztás ikonja:
A webes felületen alul található az ikonsor – más sorrendben: kamera, hang, képernyőmegosztás, egyéb beállítások, reakciók, chat, résztvevők.
A piros gomb mindkét esetben a hívás befejezésére szolgál.
Képernyő megosztása Teamsben
A megosztás ikonra kattintva választhatsz, hogy a teljes képernyőt vagy csak egy konkrét programot szeretnél-e megosztani.
Az Excel oktatásnál mindig a „Képernyőt” kérem megosztani. Ha pl. csak az Excelt osztod meg, akkor nem látszódnak a felugró ablakok, ami megnehezíti a tanítást is, és később a felvételről is hiányozni fog.
Teams Fájlok
A Teamsbe feltöltött fájlok könnyen elérhetőek a csatornán belül a Fájlok fül alatt. Az automatikusan létrejövő ‘Recordings’ mappában tárolódnak a felvett Értekezletek.
A fájl nevére kattintva a Teamsen belül nyílik meg minden, tehát az Excel az Online Excelben. Így például az Excel és Word fájlok akár közösen is szerkeszthetőek.
A feltöltött fájlokat a saját gépedre is le tudod tölteni – például a 9 hetes online kezdő Excel tanfolyamon is ezt szoktuk kérni a résztvevőktől, hogy a saját gépükön, a saját példányukon tudjanak dolgozni a feladatokon.
A posztokba becsatolt fájlok mellett, a 3 pontra kattintva jelenik meg a Letöltés opció.
A ‘Fájlok’ fülön minden feltöltött fájl egy helyen található. Itt 2 helyen is elérhető a ‘Letöltés’ parancs. Akár egyszerre több fájlt is le lehet tölteni (ilyenkor *.zip, azaz tömörített formátum lesz)
Teams beállítások és értesítések
Ha egy csatornában új bejegyzés van, akkor a nevét vastagon szedve látod.
A Teams a ‘Tevékenységek’ menüpontban (bal oldalt a legfelső ikon) külön is jelzi számodra, ha:
- ha valaki reagált egy bejegyzésedre
- válaszolt a bejegyzésedre
- külön megjelöltek egy bejegyzésben (név szerint vagy csoporttagként – ezt az értesítésben is látod.)
Ha amúgy nem használod gyakran a Teamset, akkor mindenképpen érdemes emailes értesítést kérned az új posztokról, eseményekről. A profilképedre kattintva találod a ‘Beállítások’ parancsot.
Azon belül az ‘Értesítések’ pontnál adhatod meg, hogy milyen gyakran kéred az emaileket.
A többi beállításon is érdemes végigmenni. Például a ‘Csoportok és csatornák’ ‘Egyéni’ beállításainál szabályozható, hogy miről hogyan jöjjön értesítés. Én személy szerint nem szeretem a jobb alsó sarokban felugró üzeneteket, ezért mindenhol kikapcsoltam, és csak a Tevékenységekhez kérek üzenetet.
Szeretnél többet tudni a Teams használatáról?
Nézd meg a Microsoft anyagait és a Telekom kisfilmjét:
Mindenekelőtt pedig kezdd el használni – akár egyedül, vagy a barátaiddal is!