Az Excel dátum sokakat „összezavar”. A cikk írását és a videót is az ihlette, hogy holnap, azaz 2020. június 18 csütörtökön lesz az Excelben a 44.000 sorszámú nap. Nézd meg a videómat, amelyben a dátumokkal való számolást, és az extra szűrési lehetőségeket mutatom meg – remélem, ez segít tisztábban látni:
Mi lenne, ha nem a naptári években számolnánk az évfordulókat, hanem 1.000 napokban? Mikor volt-van-lesz a 15.000 vagy 20.000 napos szülinapod? Az 1000 vagy 10.000 napos házassági évfordulód? Vagy mikor dolgozol pont 3.000 vagy 8.000 napja a munkahelyeden?
Ugye mennyi extra lehetőség az ünneplésre? Pláne, ha mostantól minden 100. napot is megünnepelsz.
Tevevilágban például 100 naponta van ünneplés. A ma (2020.06.17.) 7775 napos tevém hamarosan a 78. „Boldog teveszületésnapot!” köszöntést fogja kapni.
De hála az Excelnek, azt is napra pontosan ki tudom számolni, hogy mikor leszek pontosan 2x annyi idős, mint ő (annyit elárulok: 1 éven belül 😉 ).
A dátum valójában (sor)szám
Fontos megérteni, hogy a dátumok számok az Excelben. 1900. január 1. megfelelője az 1-es sorszám, onnan számolnak minden nap eggyel többet. Így például a 2013. január 11-hez 41.285 tartozik.
Most 2020 június 18-én pedig kerek 44.000 a mögöttes sorszám. Utoljára 2017.09.22-én volt kerek ezres (43), a 45.000. nap pedig 2023.03.15-án lesz, írd be gyorsan a naptárdba!
Ezért ne lepődj meg, ha egy számot begépelve dátum jelenik meg. Vagy fordítva: a beírt időpont helyett szám. Csak állítsd be a megfelelő formátumot! (Ctrl 1 a Cellaformázás gyorsgombja.)
Hány napos vagy?
Mivel a dátumok számok, könnyen számolhatsz velük. Például a számlák fizetési határidejét. Ha a C oszlopban szerepelnek a dátumok, és 8 nap a fizetési határidő, akkor ennyire egyszerű lesz a képlet – inkább itt is a formázást kell ellenőrizni:
=C2+8
Vagy akár a saját születésnapoddal és más számodra fontos napokkal is játszhatsz. Csak írd be az A1 cellába a szülinapodat. Alá, az A2 cellába pedig a mai napot. Az A3 cellába számolhatsz is:
=A2-A1
Ha az eredmény dátum lesz, ne ijedj meg, formázd ‘Számként’ a cellát.
Ugyanígy könnyen kiszámolhatod a következő „ezres szülinapod”, egyszerűen csak add hozzá a megfelelő számot a dátumhoz, pl.:
=A1+16000
Excel dátum keresés a dátumszűrőkkel
Ha igazi, és nem szöveges dátumok vannak a táblázatodban, akkor alapból becsoportosítja a dátumokat évre, hónapra, így könnyebben tudsz egy adott időszakot megadni (bepipálni).
Viszont extra lehetőségeket, ‘Dátumszűrőket’ is találsz a szűrésnél. Például a rendszeridő alapján az Excel pontosan tudja, hogy milyen nap van ma, és ez alapján tud szűrni erre a napra, hétre, hónapra, negyedévre… De az előző vagy következő ilyen időszakot is ki tudja keresni a választásodnak megfelelően.
Az egységes dátumkezelésnek köszönhetően tudja az Excel, hogy melyik dátum milyen napra esik (vagyis hétfőtől-vasárnapig tart a hét), illetve hogy melyik hónap hány napos. Tulajdonképpen benne van egy öröknaptár.
Ha pedig egy konkrét dátum előtt / után, vagy 2 dátum között akarsz keresni, arra is van lehetőség. Ilyenkor be is írhatod a napot, vagy a kis naptárból is egyszerűen választhatsz.
Használd a koronavírus adatokat gyakorlásra. Vagy gyere a VIP Klubba, ahol számos feladatsort és egy támogató közösséget találsz!
Lehet-e szűrni ugyanazt a hónapot több évre?
Például minden évből a januárt? Természetesen igen, a fenti videóból kiderül, tekerj az 5:40 perchez.
További érdekességek az Excel dátumkezelésről
Érdemes megtanulnod a dátumok gyors bevitelét.
További érdekességeket a dátumokról itt találsz.
Kövess a közösségi médiában:
ExcelTitok Facebook
Instagram
Pinterest
YouTube
Twitter
LinkedIn