A naptár készítés decemberben mindig népszerű téma, sokan szeretnek egyedi naptárt ajándékozni Karácsonyra is. Természetesen a nyomdák is kínálnak sablonokat, ahová csak feltöltöd a fotókat, és már készülhet is az ajándék.
Ha mégis az Excel mellett döntesz, akkor itt a kiváló lehetőség a gyakorlásra! Erre is több lehetőséged van:
- magad állsz neki a nulláról, vagy
- használod a Microsoft számodra szimpatikus kész naptár sablonjait, például ezt egy egész év egy lapon típusú, ez pedig minden hónap külön fülön összeállítás.
Ha csak a szineket, méreteket, képeket akarod cserélni, azt a sablonokban is viszonylag könnyen megteheted.
Viszont ha negyon eltérő elrendezést szeretnél, akkor érdemesebb lehet magadnak összeállítani.
Excel – az öröknaptár
Az Excel minden dátumról pontosan tudja, hogy milyen napra esett, ezt használják ki ezek a sablonok. Ugyanígy Te is, kis körültekintéssel rengeteg munkát megspórolhatsz. Jó paraméterezéssel akár öröknaptárat is készíthetsz az Excelben.
Vagyis egyszeri munkával évekre előre dolgozhatsz.
(Ezért éri meg saját magad és munkatársaid Excel tudásának fejlesztése: mert később olyan időket spórolhatsz meg, amelyeket most még elképzelni sem tudsz. A tanulással fejleszted magadban ezt a szemléletet is.)
Ha magad készíted, kezdd a naptár tervezéssel
Első lépésként tervezd meg a naptáradat fejben (vagy papíron). Nézz körül a környezetedben vagy az interneten, hogy melyik a .
Teljesen kezdőként is létre tudsz hozni egy hasonló éves nézetet, vagy havi bontást – amelyiket jobban szereted.
Használj stílusokat, akkor később is könnyen módosíthatsz rajta – nem kell cellánként mindent átszínezned.
Korábban már én is készítettem egy “jegyzetelős” sablont, ahol egymás alatt szerepelnek a napok. Ezt ki tudod nyomtatni külön oldalakra, vagy úgy, hogy egy A4-es lapon egymás mellé kerüljön a 2 lap, azaz egy hónap.
Ezt a táblázatot azért is ajánlom figyelmedbe, mert kis módosítással a munkaidő nyilvántartáshoz is használhatod. A feltételes formázással már beszíneztem a hétvégéket, így nem kell minden hónapot külön szerkesztened. Sőt az évet is átírhatod, így bármeddig használhatod. (Pontosabban 9999-ig működni fog, hiszen eddig tart az Excel “dátumrendszere”.)
Gondolkodj előre – az Excellel könnyű
Te is rengeteg felesleges munkától kímélheted meg magad, ha a gyors munka helyett inkább hosszabb távon gondolkozol. Ehhez az kell, hogy a végeredmény helyett a mögöttes adatokra fókuszálj. Vagyis olyan adatbázist kezdj építeni, ami minden fontos adatot tartalmaz. Majd a számodra fontos szempont szerint tudod szűrni.
Nézd meg a Táblázat formátumról és a Szeletelőről szóló videómat. Ezekkel a funkciókkal nem fog problémát okozni, hogy nagyobb adatbázissal dolgozz.
Ezt a szemlélet tanítjuk az egyéni Excel oktatáson is és az Adatelemzés – pivot tábla workshopokon is. Ha szeretnéd továbbfejleszteni magad, akkor jelentkezz, vagy iratkozz fel a hírlevélre!
Kövess a közösségi médiában:
ExcelTitok Facebook
Instagram
Pinterest
YouTube
Twitter
LinkedIn