Készíts bruttó-nettó bérkalkulátort Excelben!

Így készül a bruttó-nettó bérkalkulátor, vagy bármely más kalkulátor. Te is könnyen készíthetsz saját bérkalkulátort, amely a bruttó bér alapján kiszámolja a különböző járulékokat és ezzel együtt a nettó bért, valamint a munkáltató összes költségét is.

Mutatom a lépéseket! Előre szólok: a hangsúly az Excel gyakorláson van, nem a könyvelési szabályokon.

Az interneten számos online bérkalkulátort találhatsz – akár azokból is meríthetsz ihletet. Az a cél, hogy gyakorolj: gondolom, Téged is érdekelnek a fizetésedhez kapcsolódó számok, így kellően érdekes lehet a feladat, ezáltal a tanultak is jobban megmaradnak.

A bérkalkulátor készítés lépései

Minden kalkulátor készítés hasonló részekből áll:

  1. Tervezd meg, milyen részekből áll a kalkulátor, melyik elem hogyan befolyásolja a végeredményt, mi az egyes részek között az összefüggés
  2. A feltárt összefüggések alapján kezdd el Excelben az adatrögzítést és a képletezést
  3. Végül formázd meg, tedd a felhasználó számára is könnyen érthetővé, használhatóvá.

Az Excel kiválóan alkalmas kalkulátorok készítésére, a cégek leggyakrabban árajánlatok készítése során profitálhatnak az előnyeiből. Ha szeretnél többet tudni, olvasd el az Árajánlatkalkulátor készítésről szóló cikkemet is.

Az üres (munka)lap szindróma

Ne ijedj meg az üres munkalaptól! Teljesen normális, ha az elején nem tudod, mi hová fog kerülni.

Az üres lap szindróma könnyen elérhet az Exceles bérkalkulátor készítésekor is.

Egyrészt nyugodtan használj papírt a tervezésre, és találd ki, hogy miként akarod felépíteni a táblázatot.

Másrészt az Excelben bármikor módosíthatsz: könnyen arrébb teheted az adatokat, vagy beszúrhatsz új sorokat, oszlopokat később is.

Indulj ki a bruttó bérből és ezt írd be egy cellába! Nyugodtan kezd például az A1-ben.

Írd be egy cellába a bruttó bér elnevezést, mellé pedig írj be egy összeget, például 320.000 forintot kiindulásképpen. (Nálam a B oszlopba a százalékok kerültek, ezért a bruttó összeget a C1 cellába írtam.)

Enter helyett a Tab gombot nyomd meg, ezzel jobbra a következő cellába kerülsz, és ugyanúgy rögzíti a cella tartalmát – adj meg egy összeget. Ha most megnyomod az Entert, akkor a bruttó bér alatt találod a kurzort.

1. Tervezés: Szedd össze a bruttó-nettó bérkalkulátor elemeit!

Gondold át, hogy milyen terheket, tételeket kell figyelembe venni a bér számításakor.

Most egy egyszerűsített bruttó-nettó bérkalkulátort készítünk, ami csak a főbb tételeket veszi figyelembe. (Így a kalkulátor nem lesz pontos, de nagyságrendi számításnak és gyakorlásnak ez is megteszi. Később kiegészítheted a többi adózási szemponttal is.)

Sorold fel a három munkavállalói járulékokat, és mellé külön cellába a hozzájuk tartozó százalékokat!

Nyugodtan használj rövidítéseket, nem a szöveg a lényeg. Inkább használd a Tab-Enter kombinációt a gyors adatbevitelhez:

  • Szja mellé (Tab) 15%, (Enterrel ismét alá ugrik)
  • Nyugdíjjárulék (jobbra Tab) 10%, (majd Enter lefelé), és
  • Eb. j., az egészségbiztosítási járulék helyett (jobbra mozgáshoz nyomd meg a Tabot) és írd be mellé a 8,5%-t (Enter).

Összesen 33,5%-t, azaz kb. a bruttó bér egyharmadát kell befizetni az államnak. A maradék 2/3 lesz a nettó bér, amit fizetésként megkapsz. Készíts ennek is egy elnevezést, és egy üres cellát, ahová majd kiszámolod a pontos értéket.

A bruttó bér után még a munkáltatónak is van fizetési kötelezettsége, sorold fel ezeket a tételeket is:

  • Szociális hozzájárulás, rövidítve szoc. hj, ez 19,5%, (2018. január 1-től csökkent)
  • Szk. hj. mint szakképzési hozzájárulás (továbbra is a Tabbal tudsz jobbra menni) 1,5%.

A bérkalkulátor végére az az összes költség kerül, vagyis az az összeg, amit a munkáltató összesen fizetni fog az alkalmazott, azaz Te utánad. Nem árt tisztában lenned azzal, hogy mennyibe kerülsz most a cégednek, illetve mennyibe kerül pl. 20.000 Ft fizetésemelés – lehet, hogy hamarosan meg fogsz lepődni!

2. A bruttó-nettó bérkalkulátor képletezése Excelben

Minden járulék alapja a bruttó bér. Így az egyes tételek kiszámításához az adott százalékot és a bruttó bért szükséges összeszoroznod.

Ezt kiszámíthatod soronként, de ha egy képlettel akarod megoldani, akkor a százalék relatív hivatkozás, a bruttó bér viszont abszolút hivatkozás lesz: kattints az első százalék (Szja) melletti üres cellába (nálam ez a C2), és írd be, hogy a százalék szorozva a bruttó bérrel, és ez utóbbit rögzítsd (dollározd) az F4 gombbal.

320.000 forinttal kezdted el a számolást, tehát 48.000 Ft lesz az Szja. Ha Te is a B oszlopba írtad a százalékot, akkor a C2 cellába a következő képlet került: =B2*$C$1

Ezt a képletet a jobb alsó sarkot megfogva végigmásolhatod az összes járulék mellett (a képen a 7. sorig), hiszen mindegyik összeget ugyanígy kell kiszámolni.

Természetesen a nettó bér mellől töröld ki a nullát, vagyis a képletet. A nettó bért ugyanis másképp kell kiszámolni.

Ez a bruttó bér és a munkavállalói járulékok különbsége, vagyis:

=C1-C2-C3-C4

[akár írhatod így is: =C1-(C2+C3+C4) vagy =C1-SZUM(C2:C4) ]

Majd számold ki az összes bérköltséget is, ami pedig az eredeti bruttó bér, hozzáadva a munkáltatói járulékokat, vagyis az utolsó két összeget. Tehát ide egy összeadás kerül:

=C1+C6+C7

Az értékek már helyesek, és ha például átírod a 320.000-t 380 ezerre, akkor mindenhol azonnal újraszámolódnak az értékek.

Ugyanígy változás esetén könnyen átírhatod az egyes százalékokat is. (Például 2016-tól 16-ról 15%-ra változott az SZJA mértéke, vagy kétszer módosult a szakképzési hozzájárulás.)

3. A bruttó-nettó bérkalkulátor formázása

A formázással azért is érdemes várnod, mert menet közben még sokszor mozognak az értékek. Vagy kiderül, hogy kifelejtettél valamit, például szükséged van egy külön sorra, ahol a járulékokat összesíted. Ilyen módosításoknál a formázás könnyen szétesik.

Formázásnál tartsd szem előtt a szép táblázat ismérveit, pl. az összegeket Ft-ba, a százalékokat egységes tizedesjeggyel. A nettó bérnél megjelenő hibaüzenetet mellőzheted.

Érdemes a három fő összeget, a bruttó bért, nettó bért, és összes költséget jobban kiemelned.

Ehhez jelöld ki a három sort a Ctrl segítségével. Jelöld ki az A1-C1 cellákat, tartsd lenyomva a Ctrl gombot, és jelöld ki a A5-C5 tartományt, majd a A8-C8 cellákat.

Ezután elengedheted a Ctrl gombot és kedvedre formázhatod a cellákat, például vastag betűvel, 11 betűmérettel és szürke háttérrel.

Akár a sor magasságokat is átállíthatod 15-re így szellősebben lesznek a számok. Végül jelöld ki a táblázatodat és keretezd be. Akár az egészet egy sorral lejjebb csúsztathatod, és eegy külön címet is adhatsz neki.

Elkészült egy mutatós bérkalkulátor. Most kedvedre változtathatod a számokat, és kísérletezhetsz, hogy milyen bért szeretnél magadnak vagy a kollégáidnak.

A bruttó-nettó bérkalkulátor tanulsága

Ránézésre is látszik, de érdemes kiszámolnod a pontos százalékot: az összes költség 58,4%-t kapod meg, és még további jelentős összeget (a nettó bér 71,4%-t) fizet be utánad a munkáltató. Nettó 212.800 Ft után összesen 151.888 Ft járulék van.

Egy jó kalkulátor segítségével fontos – de elsőre nem nyilvánvaló – összefüggésekre jöhetsz rá a cégeddel, munkaterületeddel kapcsolatban.

Ha értesz az Excel használatához, akkor a jogszabályi és egyéb változásokra is könnyen tudsz reagálni.

Ha szeretnél segítséget az árajánlat sablon elkészítéséhez, akkor gyere el a következő árajánlat-készítő workshopra vagy egy Excel mini tanfolyamra!

Hasonló feladat, nézd meg ezt is:

Munkaidő nyilvántartás és munkaidő számítás Excellel

FKERES – megtalálja helyetted

Szeretnéd összetettebb folyamatokra is használni az Excelt? Szeretnél személyre szabott segítséget? Jelentkezz mini-tanfolyamra!

Excel Titok VIp Klub

Gyorsabb, eredményesebb munkavégzés. Magasabb fizetés és több szabadidő!

Napi szinten használod az Excelt, és szeretnél a problémákon gyorsan átlendülni? Legyél profibb a munkádban és érd el a célod!

Excel Titok olvasás- oktatás, könyv

Könyv áráért Excel könyvtár

Jelenleg a klubban rengeteg azonnal használható gyakorlatias tipp van. Nem kell órákig keresned a megoldást Itt megtalálod, ami kell a munkádhoz.

Excel Titok fejlődés- oktatás, könyv

Folyamatosan fejlődsz míg eléred a célod!

Előléptetés, nagyobb megbecsülés vagy több szabadidő? Ezt fogod elérni, mert ha elakadsz a Klubban kérdezhetsz és tanulhatsz.

Excel Titok közösség - oktatás, könyv

Szakértőktől kérdezhetsz akár minden nap

Szeretnél egy támogató közösség tagja lenni, akik ugyanúgy lelkesednek az Excelért, mint Te?

Hasznos volt? Oszd meg az ismerőseiddel is!

Facebook
LinkedIn
Pinterest
Email
Tumblr
Skype
WhatsApp

Mi a véleményed? Van kérdésed?​

Írj üzenetet!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Excel Titok VIp Klub

Gyorsabb, eredményesebb munkavégzés. Magasabb fizetés és több szabadidő!

Napi szinten használod az Excelt, és szeretnél a problémákon gyorsan átlendülni? Legyél profibb a munkádban és érd el a célod!

Excel Titok fejlődés- oktatás, könyv

Folyamatosan fejlődsz míg eléred a célod!

Excel Titok olvasás- oktatás, könyv

Könyv áráért Excel könyvtár

Excel Titok közösség - oktatás, könyv

Szakértőktől kérdezhetsz akár minden nap

Oszd meg az ismerőseiddel is!

Facebook
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Legutóbbi bejegyzések

Kövess minket Facebookon!

Ezt olvastad már?

Exceltitok logo - Garantáltan megbarátkozol az Excellel - Egyénre és cégre szabott Excel oktatás

Akarsz te is ingyenes, munka gyorsító Excel tippeket?

Melyik lenne Neked most nagyobb segítség?

Excel Titok olvasni - oktatás, könyv

Ingyenes alapozó Excel tipp sorozat.

Azonnali segítség: Excel kezdő és haladó tankönyv