„Egy excel-file okozta hiba miatt közel 16 ezer koronavírus-fertőzött maradt ki az Egyesült Királyság hivatalos statisztikáiból szeptember 25. és október 2. között.” Index
„Óriási blama a briteknél: hirtelen „találtak” 16 000 koronavírusos beteget, miután megtanulták használni az Excelt.” HVG
Az Excel baki miatt kimaradt adatokat a sárga vonal mutatja. A legmagasabb lejelentett érték szeptember 29-én törtöént: 7143 fő, utána látszólag csökkentek az adatok (szürke vonal).
A hírek szerint kiesett adatokat a szombat-vasárnapi (október 3-4) értékekhez adták hozzá. Ezt könnyen leellenőrizheted a koronavírus adatok letöltésével és frissítésével.
Angliára (United Kingdom) szűrve napi adatokat mutató görbén (kék színnel) látszódik a stagnálás-visszaesés, majd hétvégére nagy kiugrás.
Érdemes a koronavírus adatokat Excel gyakorlás és informálódás végett böngészni. Töltsd le a nemzetközi adatokat, használd a sablonomat, vagy készíts saját elemzéseket (pivot táblával).
Bezzeg a többi ország…
Csak érdekességképpen mondom, hogy a többi országnál is elő-előfordul adatcsúszás. Ami ezek közül érdekes mintázat: a spanyoloknál szombat, vasárnapként (júliustól) egyáltalán nincs új eset (nulla), míg a belgáknál vasárnap-hétfőnként esik vissza jelentősen az új megbetegedések száma.
Nyilván ezek adminisztratív hibák, csúszások. Ilyesmi bárhol előfordulhat. Ezért érdemes a napi statisztikák mellé trendvonalat (narancs vonal) is tenni, ami elsimítja az oda-vissza kiugrásokat.
Mi vagy ki miatt történt az Excel baki?
A hiba abból adódott, hogy Brit Közegészségügyi Hivatalnál (PHE) még *.xls formátumot használnak, ami csak 65 ezer sort tud kezelni.
Nem teljesen egyértelmű, hogy egy nyilvántartó programból exportáltak hibásan adatokat, vagy egy automatizmus (makró) fűzött össze több külön fájlt.
A lényeg, hogy a végtermék egy *xls fájl volt, ami nem ‘sikított’, hogy 65 ezernél is több adat lenne, így a többlet eltünt (egy emberhez több sor is tartozik, azért futottak ki a keretből).
Az új, *.xlsx kiterjesztésben egy Excel munkalap már 1.048.576 sort tartalmaz, azaz az előző verzió 16x-t. További érdekes számadatok az Excelről.
Itt jön be az emberi felelősség: ha valaki ismeri az Excelt és a munkaköréhez kapcsolódó adatokat, akkor észre kell vennie a „furcsa adatokat”, vagy a változó tendenciákat. Vagy be kell építeni ellenőrző pontokat, például hogy a régiónkénti adatok összege megegyezik-e az összes esetszámmal. Így a hiba oka is hamarabb meglesz.
Sajnos gyakoriak az Excel hibákból adódó esetek
A génkutatás kapcsán 987 fájlban szerepelt hibás adat, aminek végül az lett a megoldása, hogy a géneket nevezték át.
A legtöbb cég sajnos nem fektet hangsúlyt a munkatársai Excel tudásának fejlesztésére, így bárhol felbukkanhatnak – akár a vírus – ehhez hasonló hibás Excelek.
Ildikó itt leírt egy konkrét esetet, amikor banális apróságot rontott el egy volt kollégája. Vagy itt van Péter esete, aki 640.000 Ft-t bukott el, de ha nem ilyen óvatos, akkor több mint 2 millió ment volna füstbe.
Ekkor kárhoz képest egy 30-75 ezer Ft összegű tanfolyam semmi. De aki akar, az ingyen is tanulhat, itt a blogon is számos hasznos tipp található, illetve már Excel oktató videók is elérhetőek ingyenesen.
Megelőzhetőek az Excel bakik
Az Excel tudás fejlesztésével megelőzhetőek a hétköznapi Excel bakik és katasztrófák.
Ha nem szeretnéd, hogy egy rossz kattintás felborítsa a profitot, összekavarja az ügyfél adatbázist, vagy magával vonjon egy Nav büntetést, akkor inkább küldd el hozzánk a munkatársaidat egy Excel tanfolyamra.
Ez egy olyan befektetés, ami azonnal megtérül. A kollégád is nyugodtabban, lelkesebben végzi a munkáját – és a hibák előfurdulását is megelőzheted.
Kövess a közösségi médiában:
ExcelTitok Facebook
Instagram
Pinterest
YouTube
Twitter
LinkedIn