A cellák kijelölése szükséges a formázásokhoz, így az egyik leggyakoribb lépés az Excel használata során. Éppen ezért nem mindegy, hogy az egérrel bajlódsz, vagy a billentyűkkel gyorsan ki tudod jelölni a szükséges cellákat.
Kitöltött cellák kijelölése
Ha csak néhány cellát akarsz kijelölni, akkor a Shift és a navigációs nyilak segítségével tudod cellánként növelni a területet. Ha túlhaladtál, akkor használd az ellenkező irányú nyilat.
Ha összefüggő adatokat akarsz egyszerre kijelölni, akkor az első tag kijelölése után a Ctrl Shift gombok lenyomása mellett használd a megfelelő irányú nyilat. Így úgy ugrik a kurzor az (adott irányban) utolsó értékre, hogy közben kijelöli az összes cellát.
A teljes táblázat kijelöléséhez használd a Ctrl A billentyűkombinációt. Ez akkor működik, ha előtte a táblázat egy adatán állt a kurzor. A táblázat határait az üres sorokból és oszlopokból érzékeli az Excel.
Ismétléshez ajánlom ezt a videómat: 9 ütős billentyű, hogy a nagy táblázatokban is gyorsan mozoghass
Üres cellák kijelölése
De mi van akkor, ha nagyobb területet és üres cellákat akarsz kijelölni?
Az Excelben egy területet mindig téglalapként tudsz kijelölni, aminek a méretét a két átlós sarok távolsága határozza meg. Az egérrel – de húzogatás nélkül – a Shift gombsegítségével tudod kijelölni az átlós sarkot, ezáltal a teljes területet.
Adott cellára az F5 ugrás panellel tudsz gyorsan eljutni. A Hivatkozás részre gépeld be a cella azonosítóját (pl. B2), majd az Enterrel hagyd jóvá, és a kurzor máris a megadott cellába kerül.
Ha tudod a konkrét tartományt, azt is megadhatod. pl. C3:K400, és az F5 paranccsal már ki is jelölted.
Vagy ha az aktív cellától akarsz egy nagyobb tartományt kijelölni, akkor az F5 segítségével hivatkozd be az átlós sarkot, majd a Shifttel együtt nyomd le az Entert (vagy kattints az OK gombra), így a teljes téglalap ki lesz jelölve.
Tartalom beírása a kijelölt cellákba
A kijelölés nemcsak a formázás miatt lehet fontos, hanem mert például hasonló tartalmat (szöveget vagy képletet) akarsz írni a cellákba.
Ha előre kijelölöd a területet, akkor az adatbevitel végén Enter helyett Ctrl Entert nyomj, így az érték minden kijelölt cellába bekerül.
Ismerd meg még jobban az Excelt!
Ha szorgalmas vagy és szeretsz önállóan tanulni, szeretnél hasznos tippeket, billentyűkombinációkat és függvényeket tanulni, akkor rendeld meg az Excel Kezdő & Haladó tankönyvünket. A gyakorláshoz ajánlom a kimondottan kezdőknek készült feladatsorokat.
Ha szeretnéd rendszerezetten átnézni az Excel alapjait, és szeretsz másokkal együtt tanulni, akkor gyere az online csoportos Excel képzésünkre! Ha inkább egyénileg szeretnél tanulni vagy a munkáddal kapcsolatos táblázatokat rendbe tenni, akkor várunk egyéni Excel oktatásra.
Vagy gyere a VIP Klubba, ahol hasonló érdekes megoldásokat találsz, és Te is bármikor kérdezhetsz – így egy biztos háttérrel a saját tempódban haladhatsz: Excel VIP Klub.